Jak segregować śmieci i dlaczego to ważne?

Jakie są korzyści z segregacji śmieci?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o korzyściach z segregacji śmieci, zapraszamy do obejrzenia naszego wideo. W nim przedstawimy Ci kilka przykładów tego, jak segregacja śmieci wpływa na poprawę jakości życia ludzi i ochronę przyrody. Obejrzyj wideo i przekonaj się sam!



Jak prawidłowo segregować śmieci?

Aby prawidłowo segregować śmieci, należy znać zasady dotyczące poszczególnych frakcji odpadów. W Polsce obowiązuje podział na cztery główne frakcje i kilka podfrakcji:

  • bioodpady - to odpady pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, takie jak resztki jedzenia, fusy z kawy, skorupki jajek, liście, trawa itp. Bioodpady należy wrzucać do brązowego pojemnika lub kompostownika.
  • tworzywa sztuczne + metal - to odpady z tworzyw sztucznych lub metalu, takie jak opakowania plastikowe, puszki, kartony po mleku czy sokach itp. Opakowania należy wrzucać do żółtego pojemnika lub worka.
  • szkło - to opakowania ze szkła, takie jak butelki, słoiki itp. Opakowania należy wrzucać do zielonego pojemnika lub worka
  • papier - to odpady z papieru lub tektury, takie jak gazety, czasopisma, książki, ulotki, czyste opakowania po jajkach itp (zabrudzone opakowania wrzucamy do zmieszanych). Papier należy wrzucać do niebieskiego pojemnika lub worka.
  • zmieszane - to pozostałe odpady nie nadające się do recyklingu lub kompostowania, takie jak pieluchy jednorazowe, zużyte ręczniki papierowe, paragony, brudne opakowania po pizzy czy resztki mięsa itp. Zmieszane odpady należy wrzucać do czarnego pojemnika lub worka.

UWAGA: Zasady w każdej gminie są różne, dlatego należy koniecznie zapoznać się (i być na bieżąco) z zasadami właściwymi dla gminy Twojego miejsca zamieszkania!