W miarę jak nasze miasta rozwijają się i modernizują, generujemy coraz większe ilości materiałów budowlanych i rozbiórkowych. Postępujący w szybkim tempie rozwój niewątpliwie przynosi liczne korzyści, ale również stawia przed nami wyzwania związane z gospodarką odpadami. Naszym artykułem chcemy przybliżyć, co zaliczamy do odpadów budowlanych, jakie rodzaje odpadów można wyróżnić i co z nimi zrobić, aby przyczynić się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Podpowiadamy również, jak zorganizować wywóz odpadów z remontów i demontażu.
Odpad budowlany - co to jest?
Nade wszystko warto się zastanowić, czym jest odpad budowlany. Obejmuje wszelkiego rodzaju pozostałości i resztki z procesów budowlanych, odpady remontowe czy po rozbiórce. To m.in. cegły, beton, drewno, metal, płytki ceramiczne. Pod tym pojęciem mieszczą się także wszelkie niepotrzebne elementy i składniki, które powstają w trakcie remontów i demontażu - opakowania, puste pojemniki po farbach czy rozpuszczalnikach. Wyróżniamy również odpady budowlane zmieszane, w których pojawiają się różnorodne materiały.
Warto zaznaczyć, że odpady budowlane nie ograniczają się jedynie do dużej skali budów i rozbiórek. Nawet drobne prace remontowe w domu czy ogrodzie generują tego rodzaju odpady. Wszystkie te materiały i pozostałości, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niewielkie, w skali ogólnokrajowej i globalnej stanowią znaczący problem ekologiczny i społeczny. Dlatego istnieje konieczność edukowania, jak wygląda segregacja odpadów budowlanych.
Odpady budowlane - co zaliczamy do tej grupy?
- Materiały budowlane - wszelkie materiały używane w procesie budowy: ceglane, betonowe, drewniane, ceramiczne, szklane, metalowe czy służące izolacji.
- Zmieszane odpady - materiały, które zawierają różne składniki i nie można ich łatwo podzielić na konkretne kategorie, np. zużyte gwoździe, śruby, gips czy przepaliny malarskie.
- Odpady wyizolowane - materiały izolacyjne, takie jak wełna mineralna, styropian, czy materiały z pianki poliuretanowej, które są używane w konstrukcji budowlanej.
- Opakowania używane do przechowywania i transportu materiałów budowlanych, takie jak worki, palety, pudełka czy folie stretch.
- Elementy wyposażenia - niepotrzebne lub uszkodzone elementy wyposażenia, takie jak okucia okienne, drzwi, baterie łazienkowe czy instalacje elektryczne.
- Ziemie i gruz.
- Materiały niebezpieczne - farby, lakiery, rozpuszczalniki czy materiały zawierające azbest.
- Odpady organiczne pojawiające się w przypadku prac związanych z zielenią, np. w wyniku wycinki drzew lub usunięcia roślinności.
Segregacja odpadów budowlanych
Wiele osób zastanawia się, po co właściwie mamy wiedzieć, gdzie wyrzucamy drewno, gruz czy śmieci poremontowe. Co więcej, wciąż wiele osób traktuje je jak klasyczny odpad komunalny i wrzuca do czarnego pojemnika.
Tymczasem segregacja odpadów budowlanych ma ogromne znaczenie i jest jedyną drogą do zrównoważonego budownictwa.
Selektywna zbiórka pozwala:
- zredukować ilość odpadów zdeponowanych na śmietniskach, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku odpadów niebezpiecznych (część substancji przenika do gleby i zanieczyszcza wody gruntowe),
- poddać recyklingowi część materiałów nadających się do przetworzenia,
- oszczędzać surowce naturalne,
- obniżyć koszty budowy czy remontu.
Warto podkreślić, że firmy budowlane i remontowe mają prawny obowiązek ewidencji odpadów. To nie tylko segregacja, ale także wywóz odpadów budowlanych oraz ich utylizacja i recykling. Co więcej, przedsiębiorcy są zobowiązani do prowadzenia dokumentacji. W czasie ewentualnych kontroli czy audytów niezbędne są potwierdzenia przekazania odpadów do recyklingu czy na deponię.
Odpady budowlane - gdzie wyrzucać?
Jednym z pierwszych pomysłów, który przychodzi do głowy, jest PSZOK. Odpady budowlane tymczasem nie są tożsame z komunalnymi. Ze względu na ich specyfikę, sposób przetwarzania i utylizacji, Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów nie są przystosowane do ich przyjmowania. Jeśli więc zastanawiasz się, gdzie wyrzucić stare deski, odpady budowlane zmieszane po remoncie czy gruz i odpady budowlane, śpieszymy z podpowiedzią.
- Najlepszym rozwiązaniem jest recykling na miejscu. Beton może być rozdrobniony i użyty ponownie w konstrukcji. w ten sposób nie tylko dbamy o zrównoważone budownictwo, ale również zmniejszamy koszty.
- W wielu miastach znajdziesz punkt recyklingu odpadów budowlanych, gdzie można oddać różnego rodzaju materiały budowlane do ponownego przetworzenia. Takie miejsca przyjmują często beton, cegły, metal, płytki ceramiczne i inne materiały podlegające recyklingowi. W ten sposób ograniczamy ilości odpadów trafiających na wysypiska.
- W przypadku dużych projektów budowlanych, wsparciem jest stacjonarna firma utylizacyjna specjalizująca się w utylizacji odpadów budowlanych. Można skorzystać z jej usług, aby odebrała i przetworzyła odpady zgodnie z przepisami.
- Innym rozwiązaniem jest wynajęcie specjalnych kontenerów na miejsce budowy. Kontenery KP są odpowiednio oznaczone i dostarczane na miejsce, gdzie można segregować odpady i pozostawić je do późniejszego odbioru przez firmę utylizacyjną.
Ostatecznością jest natomiast deponia odpadów budowlanych. Korzystamy z niej, gdy nie ma innych możliwości i odpady nie nadają się do recyklingu. Ważne jest, aby wcześniej sprawdzić, czy spełniamy wszystkie wymagane formalności i zasady.
Kontenery na odpady budowlane - jak zamówić i ile to kosztuje?
Firmy budowlane i wykończeniowe często decydują się na kontenery KP na własność lub wynajem stały. W ten sposób zmniejszają koszty związane z obsługą, które w przypadku najmu krótkoterminowego są uzależnione od lokalizacji i częstotliwości wywozu. Co więcej, uniezależniają się od firm zajmujących się utylizacją, ponieważ dysponują własnymi samochodami dostosowanymi do wywozu. Ile kosztuje kontener na odpady budowlane? W zależności rozmiaru i dostępnych wzmocnień czy funkcji, ceny wahają się od ok. 11 tysięcy (np. kontener KP7 otwarty) do 36 tysięcy (np. kontener KP 36).
Przy małych pracach budowlanych również warto jest postawić na kontenery KP. Nie każdy jednak wie, jak zamówić kontener na odpady budowlane.
Tymczasem najważniejsze jest skontaktowanie się z lokalną firmą wynajmującą (im bliższa odległość, tym mniejsze koszty związane z usługą).
Jej pracownicy podpowiedzą ci, jakiego rodzaju kontenera potrzebujesz. Znaczenie bowiem mają:
- ilość odpadów - kontenery KP występują w różnych rozmiarach: od 5 m3 do nawet 36 m3;
- rodzaj odpadów - w przypadku cięższych materiałów budowlanych warto wybrać kontener KP ze wzmocnionym dnem, sypkie natomiast powinny być wrzucane do pojemników zamykanych.
Na cenę wynajmu wpływają również lokalizacja i częstotliwość wywozu.