Od lat cieszą się popularnością i są pierwszym wyborem wielu zarządców, instytucji publicznych i firm. Obecnie na rynku dostępny jest jednak cały wachlarz koszy betonowych – jak więc wybrać najlepszy model? W artykule przyjrzymy się kluczowym wyróżnikom tych klasycznych pojemników i podpowiemy, na jakie parametry szczególnie zwracać uwagę przed zakupem.
Betonowe kosze na śmieci – uniwersalne rozwiązanie dla przestrzeni publicznych
Ze względu na swój estetyczny, minimalistyczny design oraz wytrzymałość pasują praktycznie wszędzie. Sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie potrzeba dyskretnego, ale wygodnego i pojemnego śmietnika na zmieszane odpady komunalne. Zdadzą zatem egzamin: w parkach, na skwerach, na dowolnych innych terenach zielonych i rekreacyjnych; na terenach instytucji edukacyjnych, urzędów, przychodni, wszelkich placówek publicznych.
Kosz na śmieci betonowy – co go wyróżnia?
Za wyborem betonowego kosza na śmieci wolnostojącego przemawiają przynajmniej 4 argumenty.
1. Wytrzymałość śmietnika betonowego
Śmietnik zawdzięcza niezwykłą solidność właściwościom betonu. Beton wysokiej jakości jest materiałem wysoce odpornym na docisk i uszkodzenia mechaniczne (ścieranie, zarysowania, pęknięcia). Tę wytrzymałość gwarantuje obecności w betonie cementu i kruszywa. Betonowe kosze są też odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych (odpowiednio porowata struktura betonu pozwala mu dobrze znosić niskie temperatury). Nie zapominajmy też, że kosz betonowy sam z siebie jest masywny i ciężki (w produkcji wykorzystuje się stal zbrojeniową), a taka konstrukcja to gwarancja odporności na akty wandalizmu.
Biorąc pod uwagę te wszystkie cechy, betonowe kosze na śmieci świetnie sprawdzą się we wszystkich miejscach o dużym natężeniu ruchu.
2. Stabilność kosza betonowego
W zależności od gruntu betonowy kosz na odpady można zamontować na dwa sposoby:
- przy pomocy koła rozporowego lub kotwy, jeśli pojemnik stoi na twardym podłożu (np. asfalt, kostka brukowa),
- przy pomocy fundamentu betonowego, jeśli stoi na miękkim podłożu (np. na terenach zielonych, wzdłuż alejek parkowych).
3. Betonowy kosz na odpady – wygoda i bezpieczeństwo
Wszystkie betonowe kosze wolnostojące mają obszerny otwór wrzutowy. To znacznie ułatwia korzystanie z nich w miejscach zatłoczonych. Ponadto, wkłady do koszy betonowych bardzo łatwo opróżnić. Obsługa tego typu śmietników jest więc wygodna zarówno dla użytkowników, jak i pracowników firm porządkowych.
Nawet betonowe kosze z daszkiem nie ustępują w prostocie obsługi modelom otwartym. Daszki przy opróżnianiu pojemników można łatwo odchylić lub – w przypadku kopuł – szybko otworzyć kluczem imbusowym.
Warto wiedzieć, że betonowe kosze z naszej oferty spełniają szereg norm, np. PN-B-06265:2018-10/Ap1:2019-05, PN-EN 1176-1:2017-12, PN-EN 13198:2005.
4. Walory estetyczne i organiczny design betonowego kosza na śmieci
Śmietnik betonowy wyróżnia się interesującym, organicznym wzorem. Nie jesteśmy też zdani na jeden motyw. Możemy zamówić kosz z np. grysu biało-czarnego, grysu granitowego, sjenitu, kamienia rzecznego, kamienia rzecznego barwionego. Wiele modeli posiada dekoracyjne, modernistyczne żłobienia czy drewniane wstawki. Z pewnością dopasujemy więc nasz wolnostojący kosz do otoczenia. Blaszane wkłady również można pomalować.
Jak wybrać kosz betonowy? Najważniejsze kryteria zdaniem ekspertów ECO24
Dla ułatwienia wyboru wyróżniliśmy 6 kryteriów, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem betonowego kosza na śmieci.
a) Pojemność: wszystkie modele są obszerne, ale nie jesteśmy zdani na jeden rozmiar. W ofercie mamy modele 26-litrowe (np. kosz betonowy okrągły Aleksander 26 L), 40-litrowe (np. kosz betonowy kwadratowy Iza 40 L) oraz największe, 70-litrowe (np. kosz betonowy 70 L Iryda).
b) Materiał: oprócz wymienionych wcześniej wersji kolorystycznych, dostępne są też nowoczesne modele z gładkiego, jasnego betonu architektonicznego (np. betonowy kosz na śmieci Romka 40 L)
c) Kształt podstawy: kwadratowa (np. kosz betonowy 70 L Adam ), owalna (np. kosz betonowy okrągły Eliza 40 L), sześciokątna (np. betonowy kosz na odpady Flora 40 L).
d) Wnętrze: kosze betonowe mogą posiadać wkład z blachy ocynkowanej lub alternatywnie, zamiast wkładu, można zamontować tylko obręcz na worek. Opcjonalnie można wyposażyć kosz betonowy z wkładem metalowym w praktyczną, odporną popielnicę (np. tak jak w modelu kosza betonowego kwadratowego Mira 40 L).
e) Obecność daszka: korzystanie z kosza betonowego z daszkiem jest równie wygodne jak w przypadku standardowych modeli. Lekki daszek swobodnie odchyla się w trakcie opróżniania pojemnika. W modelu z ozdobnym pasem zarówno daszek, jak i pas można pomalować na dowolny kolor. Alternatywnie można wybrać model bardziej zabudowany z daszkiem-kopułą 40 L z dwoma szerokimi otworami wrzutowymi.
f) Elementy dekoracyjne: oprócz miedzianych czy kolorowych, metalowych pasów, kosze betonowe mogą być urozmaicone drewnianymi wstawkami. Takim mniej surowym i eleganckim designem wyróżnia się np. betonowo-drewniany kosz na odpady komunalne Alex 40 L. Możemy według uznania dobrać kolor drewnianych elementów.
Wkłady do koszy betonowych – czym się różnią?
Kosze betonowe mogą spokojnie służyć wiele lat, ponieważ zawsze można, dla odświeżenia, wymienić wkłady. Wszystkie wykonane są z wypalanej laserowo blachy (grubość 0,5–1 mm) ogniowo cynkowanej.
Dodatkowo na zamówienie wkłady mogą być malowane proszkowo – pokrycie specjalistyczną farbą chroni je przed korozją, a przy okazji pozwala dopasować kolor wnętrza do betonowej osłony.
Istnieje także możliwość doposażenia kosza betonowego z wkładem metalowym w wygodną popielnicę ze stali ocynkowanej.
Dzięki sprawdzonej technologii wykonania nasze wkłady do koszy ulicznych są:
- odporne na wgniecenia,
- odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych,
- idealnie dopasowane do betonowych koszy – każdy model wkładu jest dostępny w kliku pojemnościach; poza tym w ofercie dostępne są zarówno wkłady do najpopularniejszych koszy betonowych okrągłych, jak i do śmietników o innych podstawach.
- higieniczne i łatwe w obsłudze dla pracowników firm porządkowych.
W ofercie posiadamy:
- wkłady metalowe okrągłe proste (od 30 do 65 L)
- wkłady metalowe okrągłe stożkowe (od 30 do 110 L)
- wkłady metalowe kwadratowe stożkowe (od 35 do 90 L).
Masz więcej pytań?
Betonowe kosze na śmieci są dobrze sprawdzoną inwestycją. Całoroczne, estetyczne, wygodne w użytkowaniu i wytrzymałe. Jeśli jednak zastanawiasz się, czy w stu procentach odpowiadają potrzebom Twojej firmy lub instytucji – zapraszamy do kontaktu! Zespół ekspertów z ECO24 pomoże Ci w dobraniu odpowiednich rozwiązań.