Baterie stały się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia, napędzając liczne urządzenia - od prostych pilotów po zaawansowane sprzęty elektroniczne. W miarę wzrostu naszej zależności od tych przenośnych źródeł energii, pojawił się nowy problem: odpowiednia utylizacja zużytych baterii, które należą do frakcji odpadów niebezpiecznych. Naszym krótkim artykułem chcemy przypomnieć, dlaczego recykling baterii jest tak istotny dla naszego środowiska i zdrowia. Podpowiadamy w nim również, gdzie wyrzucać baterie i gdzie znajdziemy pojemniki na zużyte baterie.
Dlaczego nie można wyrzucać baterii do zwykłego kosza na śmieci?
Stare baterie lądujące w koszu na śmieci mogą być źródłem poważnych konsekwencji dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi. Należy bowiem wspomnieć, że akumulatory i baterie zawierają metale ciężkie - to m.in. ołów, kadm, rtęć i lit. Jeśli trafią na składowiska śmieci, gdzie zacznie się proces ich rozkładu, toksyczne substancje przedostaną się do gleby i wód gruntowych. Może to wiązać się z poważnym zanieczyszczeniem, którego skutki będziemy odczuwali przez długie lata. Zarówno organizmy żyjące w tym środowisku, jak i ludzie spożywający wodę, mogą mierzyć się z problemami neurologicznymi, uszkodzeniem nerek i wątroby oraz częstszym występowaniem chorób nowotworowych.
Zastanawiając się, co zrobić z zużytymi bateriami, dobrze jest pamiętać, że to cenny surowiec wtórny. Zamiast wyrzucić zużyte baterie, warto zdecydować się na ich recykling, odzyskując w ten sposób m.in. lit czy nikiel. Ich ponowny obrót przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych i redukcji emisji dwutlenku węgla. Odpowiedzialne jest więc korzystanie z punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, w których baterie trafiają we właściwe miejsce - do specjalnych pojemników.
Jak przechowywać i gdzie wyrzucić baterie lub akumulatory?
Zanim zaczniesz zastanawiać się, gdzie można oddać zużyte baterie, zadbaj o to, by ich przechowywanie w domu odbywało się w prawidłowy sposób. Raczej rzadko zdarza się, byśmy wyrzucali każdy paluszek pojedynczo.
Przed przekazaniem surowca do recyklingu i ponownego wykorzystania, musimy magazynować go w suchym pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Stare baterie nie mogą być otwierane ani łamane, gdyż grozi do skażeniem i niepotrzebnym narażeniem się na negatywne oddziaływanie metali ciężkich.
Prawidłowa segregacja, umożliwiająca recykling baterii i akumulatorów, wymaga wykorzystania specjalnych pojemników na odpady niebezpieczne. Cechuje je wysoka jakość wykonania gwarantująca szczelność - nawet jeśli jakieś baterie pękną, nie dojdzie do groźnego wycieku. Gdzie je znajdziemy?
Gdzie oddać zużyte baterie?
Gdzie wyrzucić baterie?
- Zużyte baterie przyjmują PSZOKi - Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Są obecne w każdej gminie, a by przyjmować różnego rodzaju śmieci. W takim miejscu wykorzystuje się pojemnik na odpady niebezpieczne 120L-240L.
- Obowiązek przyjęcia zużytych baterii mają również sklepy o powierzchni powyżej 25 m2, w których prowadzona jest sprzedaż baterii i/lub akumulatorów. Zbiórkę prowadzą również sklepy z elektroniką. Do segregacji wykorzystywany jest np. pojemnik na zużyte baterie 65L.
- Niedziałające baterie są zbierane również w wielu supermarketach. W okolicach drzwi można zauważyć np. pojemnik na zużyte baterie 40L.
Selektywne zbieranie różnych frakcji odbywa się niekiedy także w urzędach, szkołach, lokalnych sklepikach czy lokalach gastronomicznych. Takie miejsca decydują się jednak na znacznie skromniejsze pojemniki, np. pojemnik na zużyte baterie Btube 10L.