Wrzucanie elektrycznych śmieci do odpadów zmieszanych (lub co gorsza porzucanie ich gdzieś w lasach) jest nie tylko ogromnie szkodliwe dla środowiska, ale też grozi wysoką karą grzywny. Elektrośmieci gromadzi się w specjalistycznych pojemnikach. W kategorii Pojemniki na odpady niebezpieczne znajdziesz cały wachlarz produktów dostępnych w różnych rozmiarach, więc z łatwością dopasujesz śmietnik do potrzeb swojej firmy czy instytucji.

Co to są elektrośmieci?

To wszystkie urządzenia elektryczne oraz elektroniczne, które działają (lub działały kiedyś) na baterie/akumulatory lub prąd, a które chcemy wyrzucić. Co zaliczamy do elektrośmieci? Do najbardziej popularnych należą wielko- i małogabarytowy sprzęt RTV i AGD, komputery, drukarki, świetlówki.

Ale nie zapominajmy też o drobnych elektrośmieciach: kablach, ładowarkach, bateriach, akumulatorkach, żarówkach, telefonach (komórkowych i stacjonarnych), kalkulatorach, zegarkach, zabawkach/gadżetach elektronicznych itp.

Czasem na elektrośmieci mówi się ZSEE. To skrót od „zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny”.

Gdzie wyrzucić elektrośmieci? Pojemniki bezpieczne dla użytkownika

W kategorii Uniwersalne pojemniki na odpady niebezpieczne znajdziesz obszerne pojemniki na elektrośmieci w ostrzegawczym czerwonym kolorze, np. 65-litrowy pojemnik z klapą z otworem wrzutowym lub 65-litrowy pojemnik bez otworu wrzutowego w klapie.

Spełniają wszystkie najważniejsze kryteria, czyli:

  • są atestowane,
  • wykonano je z profesjonalnego tworzywa odpornego na uszkodzenia chemiczne, mechaniczne i zmienne warunki pogodowe,
  • można je zamknąć na klucz.

Firmy, szkoły czy sklepy często wybierają poręczne, kompaktowe pojemniki na drobne elektrośmieci (baterie, akumulatorki, żarówki, ładowarki itp.). Ich gabaryty zaczynają się już od 3 litrów.

Pamiętaj, że w przypadku wielkogabarytowych odpadów elektronicznych możesz skorzystać z bezpłatnej usługi odbioru sprzętu.


Czy baterie to elektrośmieci?

Tak. Pamiętaj, żeby wyciągnąć je nawet z niewielkich zabawek czy grających pocztówek.

Te drobne elektrośmieci możesz bezpiecznie przechowywać np. w poręcznym, małym  pojemniku na zużyte baterie Btube 10L lub w praktycznym pojemniku na zużyte baterie 60L idealnym dla dużych firm, centrów handlowych czy stacji benzynowych.

Czy płyty CD to elektrośmieci?

Nie. Co prawda płyty CD i DVD można oddać do PSZOK-u, ale można też wyrzucać do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Jeśli są na nich dane wrażliwe, to lepiej przekazać je profesjonalnej firmie, która specjalizuje się w niszczeniu danych zapisanych cyfrowo lub samodzielnie zniszczyć nośnik w niszczarce do płyt.

Gdzie oddać stary laptop?

Komputery to elektrośmieci, które muszą być gromadzone w specjalnych pojemnikach (np. takich jak odporny pojemnik na odpady niebezpieczne 220 L–450 L do segregacji zewnętrznej). Jest 5 opcji – możesz oddać stary laptop do PSZOK-u, do punktu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, do zarejestrowanego skupu złomu, do punktu serwisowania sprzętów RTV i AGD lub do sklepu, w którym kupisz nowy sprzęt. Sklepy z RTV i AGD mają obowiązek przyjąć zużyty model w zamian za kupno nowego.

Gdzie wyrzucić drukarkę?

Drukarka należy do elektrośmieci. Niesprawny sprzęt można zanieść do 5 miejsc: do punktu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, do PSZOK-u, punktu serwisowania sprzętów RTV i AGD, upoważnionego skupu złomu, czy też – podobnie jak w przypadku laptopów – sklepu, w którym kupisz w zamian nową drukarkę.

Gdzie wyrzucić kable?

Zalegające kable, światłowody, przewody – jako elektrośmieci – powinny trafić do punktu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego lub do PSZOK-u. W wielu miastach działają też skupy kabli przemysłowych. Pamiętaj, żeby wybrać te uprawnione do zbiórki elektroodpadów.

Gdzie wyrzucić przedłużacz?

Przedłużacz traktujemy jak wszystkie inne kable. Należy przekazać go do PSZOK-u, punktu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego lub do uprawnionego punktu skupu kabli.

Gdzie wyrzucić słuchawki?

Te drobne elektrośmieci powinny trafić albo do PSZOK-u, albo do punktu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Czasem przyjmują je też sklepy z elektroniką.

Gdzie wyrzucić stary telefon?

Przed wyrzuceniem koniecznie usuń z niego wszystkie dane wrażliwe. Telefon możesz oddać do PSZOK-u, do punktu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego lub do sklepu z elektroniką (często pod warunkiem zakupienia nowego modelu).

Gdzie wyrzucić ładowarkę?

Możesz oddać ją do PSZOK-u, do punktu zbiórki elektroodpadów lub do sklepu handlującego podobnym asortymentem, ale posiadającym zezwolenie na gromadzenie elektroodpadów. Ta sama zasada utylizacji dotyczy powerbanków.

Dowiedz się więcej o naszych produktach

Porozmawiaj z naszym ekspertem – otrzymasz profesjonalną poradę i ofertę dopasowaną do potrzeb Twojej firmy.


Gdzie oddać elektrośmieci w Warszawie?

Warszawiacy mają do wyboru 4 opcje.

  1. Bezpłatny odbiór elektrośmieci bezpośrednio z domu. Dotyczy nie tylko wielkogabarytowych odpadów, ale również małego sprzętu. Z usługi można skorzystać, wypełniając formularz ze strony elektrosmieci.pl lub dzwoniąc pod numer 22 22 333 00. Przed odbiorem trzeba sprzęt odłączyć od prądu/gazu/wodociągu.
  2. 19 punktów zbiórki elektroodpadów. Punkty prowadzi we wszystkich dzielnicach miasta ElektroEko. Czynne są w soboty od 10.00 do 14.00.
  3. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub Mobilne Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK), czyli odpowiednio oznakowane pojazdy. Szczegóły działania warszawskich PSZOK-ów i MPSZOK-ów znajdują się na stronie warszawa19115.pl
  4. 50 zielonych kontenerów. To miejsce na niewielkie elektrośmieci o wymiarach 20 cm x 50 cm x 40 cm. Kontenery są dostępne przez całą dobę w kilkunastu dzielnicach Warszawy. Dokładne lokalizacje sprawdzisz na elektrosmieci.pl