Segregacja śmieci staje się w Polsce dobrym nawykiem, ale czasami zapominamy, jak wielkie ma znaczenie dla środowiska. Stawką jest nie tylko ochrona ludzi i przyrody przed skażeniami, ale też oszczędne gospodarowanie surowcami i energią. W artykule przypomnimy, na czym polega recykling, co nadaje się do recyklingu i jak praktycznie segregować odpady w firmach, instytucjach czy w przestrzeni miejskiej.

Recykling – definicja

To proces, w trakcie którego przetwarza się określone odpady na nowe produkty. Recykling jest częścią dużo szerszego zjawiska – odzysku. To więc nie to samo – każdy recykling jest odzyskiem, ale już nie każdy odzysk recyklingiem. Odzysk obejmuje bowiem wszystkie dozwolone sposoby przetwarzania odpadów, np. ich spalanie. W ramach recyklingu powstaje tylko inny produkt, a w ramach odzysku można dodatkowo ze śmieci odzyskać energię – czy to poprzez wspomniane spalenie, czy poprzez wyprodukowanie z odpadów paliwa alternatywnego.

Najważniejszą ideą recyklingu jest maksymalne wykorzystanie odpadów przy minimalnym nakładzie surowcowym oraz energetycznym.

Zobaczmy dokładniej, na czym polega recykling. Wyróżniamy 4 podstawowe etapy:

  1. Segregacja:
    w myśl zasady Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO) oddziela się surowce, które można ponownie przetworzyć, od tych, z którymi już nic nie zrobimy. Unia Europejska, aby uniknąć zamieszania na etapie selekcji, zaleca system 5-pojemnikowy. Zbieramy więc osobno: papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, odpady biodegradowalne, odpady zmieszane. Etap segregacji możemy przeprowadzać samodzielnie. Pamiętajmy, że jeśli zadeklarujemy, że nie segregujemy śmieci, nałożona zostanie na nas dodatkowa opłata. Zawsze dokładne informacje na temat prawidłowej segregacji znajdziemy na stronie www swojej gminy.

Pełen wybór pojemników do segregacji wewnętrznej i zewnętrznej znajdziesz w kategorii Kosze i pojemniki do segregacji.

  1. Rozdrabnianie:
    żeby ułatwić dalszy transport i obróbkę, posegregowane odpady trafiają do młynów wyposażonych w noże i sita.

  2. Mycie:
    szkło i tworzywa sztuczne trafiają do kąpieli wodnych z detergentami. Następnie odpady są odwirowywane i suszone.

  3. Wytłaczanie:
    serce całego procesu. Na tym etapie tworzy się produkt końcowy, np. granulat z tworzyw sztucznych lub – w przypadku szkła – finalny wyrób gotowy do użycia.

Co podlega recyklingowi?

Zróbmy szybki przegląd 4 najbardziej kłopotliwych sekcji. Co możemy wrzucić do poszczególnych pojemników, aby nadało się później do recyklingu?

  1. Papier:
    gazety, czasopisma, zeszyty, książki, katalogi, ulotki, papier biurowy/szkolny, zadrukowane luźne kartki, opakowania z papieru, karton, tektura (też falista), torby papierowe.
    Przed wyrzuceniem pozbywamy się wszystkich elementów metalowych i plastikowych!

  2. Metale i tworzywa sztuczne:
    często zastanawiamy się, który plastik do recyklingu? Słusznie – nie każdy może trafić do żółtego pojemnika! M.in. pojemniki po farbach i lakierach, sprzęt elektroniczny (w tym zabawki), opakowania po lekach/artykułach medycznych wyrzucamy do pojemników na odpady niebezpieczne.
    Do żółtego kosza możemy wrzucać: butelki po napojach, opakowania po produktach spożywczych (też puszki po konserwach), opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku), opakowania po kosmetykach i środkach czystości, nakrętki, kapsle, pokrywki od słoików, torby foliowe, folię aluminiową.

  3. Szkło:
    butelki oraz słoiki po napojach i żywności (też po olejach roślinnych), szklane opakowania po kosmetykach.
    Ale już nie : naczynia żaroodporne, ceramika, lustra, znicze, szkło okularowe. Te wyrzucamy do zmieszanych.

  4. Biodegradowalne:
    resztki jedzenia, odpadki warzywne i owocowe, gałęzie drzew/krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, trociny, niezaimpregnowane drewno.
    Ale już nie : kości i odchody zwierząt, ziemia, kamienie, płyty wiórowe.

Klika wskazówek, jak świadomie gospodarować odpadami znajdziesz w artykule „Segregacja śmieci i odpadów – jak to robić i dlaczego warto?”.


Recykling daje drugie życie

Codziennie korzystamy z wielu produktów, które powstały dzięki dobrej segregacji odpadów. Wiesz, z jakich?

Co powstaje z recyklingu makulatury?

Papier ma ogromne pole do popisu! Z makulatury powstaje nawet 5000 różnego rodzajów produktów, np.: opakowania do jajek, filtry do kawy, serwetki, doniczki, papier do książek/gazet/zeszytów, patyczki do uszu, bandaże, papier toaletowy, a nawet izolacje samochodowe i banknoty.

Recykling metalu – co powstaje?

Rury, kable, izolacje, czasem nawet artystyczna biżuteria. Ważnym surowcem jest aluminium. Recykling pozwala w jego przypadku zaoszczędzić nawet 95% energii w porównaniu z wytworzeniem nowego aluminium z rudy. Co powstaje z recyklingu puszek? Nie tylko nowe opakowania. Odzyskany materiał wykorzystują branża samochodowa i lotnicza do produkcji części maszyn.

Co powstaje z recyklingu szkła?

Szkło to bardzo wdzięczny materiał. Możemy go recyklingować niemal bez końca, nie tracąc przy tym właściwości surowca. Z użytego szkła powstają np. nowe butelki, szklanki, słoiki, kafelki, blaty kuchenne, izolacje ścian.

Recykling plastiku – co powstaje?

Na co dzień otacza nas bardzo wiele produktów ze zrecyklingowanego plastiku. Są to m.in. długopisy, butelki, opakowania, buty sportowe, namioty, meble ogrodowe, specjalistyczna odzież. Jedną polarową bluzę można wyprodukować już z 35 butelek PET!

Segreguj z głową – te 3 zasady ułatwią Ci życie

  1. Nie toń w puszkach i butelkach: wykorzystaj małą domową zgniatarkę do puszek i butelek, którą możesz powiesić na ścianie. Więcej modeli zgniatarek o różnych rozmiarach znajdziesz w tym dziale Zgniatarki do butelek i puszek.

  2. Nie trać wody i czasu: często zastanawiamy się, czy myć plastiki do segregacji. Nie! Nie trzeba myć ani plastikowych, ani szklanych opakowań (nawet z oleju). Ważne, aby opróżnić je z resztek jedzenia.

  3. Brudny papier... to nie papier: wszystkie tłuste, zabrudzone kartony (np. po pizzy), naczynia jednorazowe, chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe bez wahania wrzucaj do zmieszanych.

Dowiedz się więcej o naszych produktach

Porozmawiaj z naszym ekspertem – otrzymasz profesjonalną poradę i ofertę dopasowaną do potrzeb Twojej firmy.


Znaki recyklingu i ich znaczenie

Z jakimi znakami recyklingu możemy się najczęściej spotkać?

  1. Opakowanie z tworzyw nadających się do recyklingu
  2. Liczba w symbolu recyklingu i skrót pod symbolem wskazują, z jakiego dokładnie materiału wykonano produkt:
    1. liczby 1–7 oraz 9 oznaczają plastiki (np. 01 PET – politereftalan etylenu, 03 PVC – polichlorek winylu, 04 LDPE – polietylen małej gęstości, 05 PP – polipropylen)
    2. liczby 08, 1019 oznaczają baterie
    3. liczby 2023 papiery
    4. liczby 4041 metale
    5. liczby 5062 biomasę
    6. liczby 7079 szkło
    7. liczby 81–98 kompozyty
  1. Opakowanie biodegradowalne, rozłoży się podczas kompostowania

 

  1. Opakowanie do ponownego wykorzystania

 

  1. Produktu nie wolno wyrzucać do zwykłych pojemników. Dotyczy m.in. elektrośmieci

 

Wygodna segregacja śmieci – postaw na praktyczne kosze

Efektywna selekcja śmieci musi być wygodna dla użytkowników. Jak dobrać pojemniki?

  1. Zastanów się, czy szukasz estetycznych koszy, które mają stać wewnątrz budynku (sprawdź kategorię Kosze do segregacji wewnętrznej) czy pojemnych, mocnych kontenerów na zaplecze (przejrzyj kategorię Pojemniki na odpady).

  2. Ile komór do segregacji najbardziej potrzebują użytkownicy? Nie wszędzie potrzeba koszy z 5 sekcjami! Do najpopularniejszych należą stacje 2-komorowe oraz 3-komorowe. Możesz sam zdecydować, jakie chcesz frakcje. Na etapie zamówienia dobierasz napisy w kolorach segregacji.

  3. Jaka pojemność najlepiej zda egzamin w tym konkretnym miejscu? W ofercie znajdziesz poręczne komplety do szkół czy biur już od 25 L, np. kosz do segregacji Sortbucket 4 x 25L.

  4. Może wystarczą tylko mobilne stojaki na worki? Wykorzystywane są podczas imprez plenerowych, na działkach rekreacyjnych czy ogrodach. Pasują na worki o różnych pojemnościach. Mocna obręcz i stabilna konstrukcja zapewniają higieniczne, bezpieczne korzystanie z koszy.
Szukasz konkretnych inspiracji? Sprawdź top 10 zestawów do segregacji dla firmy
  1. Chcesz zachęcić dzieci do segregowania odpadów? Jeśli opowiadamy o recyklingu, definicja dla dzieci musi iść w parze z zabawą i pozytywnymi skojarzeniami. Do takiej misji specjalnej przeznaczyliśmy te pojemniki dla dzieci – ich kolory i kształty z pewnością zaintrygują najmłodszych.

Dlaczego recykling jest ważny?

Przynajmniej z trzech powodów. Po pierwsze – szeroko pojęta ekonomia. Recykling pozwala taniej wytwarzać nowe produkty, rozwijać sektor, który gwarantuje nowe miejsca pracy. Po drugie – ekologia. Jak recykling wpływa na środowisko? Dzięki niemu dbamy, aby przyroda nie ucierpiała przez rozkład toksycznych substancji, zmniejszamy liczbę wysypisk, oszczędzamy surowce, których zasoby są przecież ograniczone. Wreszcie nie do przecenienia jest aspekt etyczny – recykling uczy szacunku do przedmiotów i prowadzi do ważnej refleksji, że „stare” nie oznacza „bezużyteczne”.